Zdraviu škodlivý teflón. PFOA / PTFE

Panvica s nepriľnavou úpravou pozná snáď každý. Jedným z najčastejšie používaných nepriľnavých povrchov je Teflón (polytetrafluoroethylen, PTFE).

Teflón ako taký bol objavený v roku 1938 Roy J. Plunkett, pracujúceho pre firmu EI du Pont de Nemours. Obchodné meno Teflon® bolo registrované roku 1945 a prvý výrobok (panva) s nepriľnavým povlakom Teflon® sa na trhu objavil v roku 1951. Bol to revolučný vynález, ktorý sa neskôr veľmi rýchlo rozšíril do veľkej väčšiny všetkých kuchýň. Ako u každého polyméru, dochádza aj u teflónu za vysokých teplôt k jeho rozkladu a vzniku toxických látok.

Výrobca teflónu, americká firma DuPont už v roku 1981 zistila, že u siedmich pracovníčok firmy sa pri rutinnej kontrole vyskytla v krvi chemikálie C8 (produkt tepelného rozkladu teflónu), spôsobujúcich potraty u potkanov. Niekoľko detí pracovníčok sa potom narodilo s defektami očí.

PFOA predstavuje zdraviu škodlivú toxickú látku, ktorá sa využíva pri výrobe teflonového kuchynského riadu. Pri zahrievaní sa môže táto látka postupne uvoľňovať z riadu.

K uvoľneniu PFOA zrejme dochádza, keď sa pečie takzvane “nasucho”, bez toho, aby sa súčasne pri vysokej teplote “chladili” spracovávanej potraviny olejom. Vyvarujte sa tiež pokútne predávaného riadu a bežného riadu potiahnutého teflónom s mimoriadne nízkou cenou.

V takých prípadoch sa totiž nedá očakávať seriózne spracovanie vyrobeného riadu. Pre lepšiu predstavu - teflón rozložený na PFOA zvyšuje v ľudskom organizme hladinu LDL cholesterolu až o 10 percent, zároveň je pravdepodobne veľmi karcinogénne.


teflon.jpg, 73kB

Štúdie vylučovania teflónu ukazujú, že pri bežných teplotách, na ktoré sa kuchynské potreby zahrievajú, sa teflónové látky rozkladajú na následujúce elementy a plyny:

  • dve látky, u ktorých laboratórne testy dokázali spojitosť s rakovinou nebo nádory (PFOA a TFE)
  • dve látky, ktoré sú silnými pôvodcami globálneho otepľovania (PFB a CF4)
  • dva prostriedky chemickej vojny (PFIB a MFA) a chemický analog fosgénu, nervového plynu použitého v druhej svetovej vojne (COF2 )
  • najmenej dve chemikálie ktoré silne kontaminovali celý svet (PFOA a TFA), z ktorých jeden práve prechádza prísnymi bezpečnostnými testami Agentúry pre ochranu životného prostredia (PFOA)